جستجو
افزودن لیست
  • شما هیچ بوکمارکی ندارید.

لیست علاقه مندی شما:0 لیست

ورود

پژوهشگران: وقتی با فرد دیگری روی پروژه‌ای کار می‌کنید، فعالیت مغزتان تغییر می‌کند


نتایج مطالعه جدیدی نشان می‌دهد وقتی دو نفر با هم روی موضوعی کار می‌کنند، اتفاق عجیب و نسبتاً شگفت‌انگیزی برای مغز آن‌ها رخ می‌دهد. نورون‌های مغزی مناطقی از مغز هر دو نفر در شرایط همکاری مشترک، فعال‌شده و مغز آنها به عنوان یک سیستم واحد، به‌صورت خلاقانه‌ به حل مسائل می‌پردازد. گویی مناطق خاصی از مغز دو نفر در اثر همکاری مشترک به صورت همگام‌سازی‌شده می‌تواند با قدرت بیشتری به حل مسائل بپردازد.

این یافته‌ها نشان می‌دهند وقتی به‌صورت گروهی کار می‌‌کنیم، می‌‌توانیم روی فعالیت عصبی- مغزی یکدیگر تأثیرگذار باشیم و به نتایج بهتری دست پیدا کنیم.

مغز

همکاری دو نفر روی یک پروژه، مغز آن‌ها را به یک سیستم واحد مغزی تبدیل می‌کند

در مطالعه انجام‌شده، از ۲۹ جفت داوطلب خواسته شد تا فضای داخلی یک اتاق مجازی را از طریق صفحه لمسی به گونه‌ای طراحی کنند که برای هر دو آن‌ها رضایت‌بخش باشد. محققان علاوه بر نظارت بر فعالیت مغز آن‌ها از طریق تکنیک طیف‌سنجی عملکردی مادون قرمز، وضعیت تماس چشمی آن‌ها را نیز مورد بررسی قرار دادند.

محققان از تکنیک‌های پردازش و مدل‌سازی خاصی استفاده کردند که می‌تواند تعاملات اجتماعی شامل تماس چشمی را در مناطق خاصی از مغز پایش کند.

«یاسویو میناگاوا»، روانشناس و یکی از محققان این مطالعه از دانشگاه کیو در ژاپن، می‌گوید:

« نورون‌های عصبی مغز به‌صورت همزمان با نورون‌های عصبی مشابه مغز فردی که با وی همکاری می‌کنیم، فعال می‌شود. زمانی که دو نفر با هم روی موضوعی همکاری می‌کنند، شبیه به این است که دو مغز به عنوان یک سیستم واحد برای حل خلاقانه مسائل عمل می‌کند.»

در این آزمایش فعالیت مغزی هر فرد به‌صورت انفرادی و به‌صورت گروهی مورد بررسی قرار گرفته است که نشان می‌دهد نواحی گیجگاهی فوقانی و میانی مغز و همچنین بخش‌های خاصی از قشر جلوی مغز در نیمکره راست مغز دو نفر با یکدیگر همگام‌سازی می‌شود.منبع خبر

Prev Post
کارایی مصرف آب در گیاهان علوفه ای
Next Post
مقایسه آیفون ۱۳ و ۱۴

Add Comment

Your email is safe with us.

هجده + 19 =

0
Close

Your cart