جستجو
افزودن لیست
  • شما هیچ بوکمارکی ندارید.

لیست علاقه مندی شما:0 لیست

ورود

بازی دولت و مجلس با قیمت بنزین، آیا تغییر سهمیه در راه است؟


این روزها هر رسانه داخلی و حتی خارجی را که بررسی کنید، حداقل چند خبر در حوزه قیمت بنزین را در آن‌ها خواهید دید. بحث بر سر افزایش نرخ بنزین یا تغییر سهمیه سوخت بسیار داغ است. همچنین تایید و تکذیب‌های مکرر مسئولان و نهادهای تصمیم‌گیر بر این مساله دامن می‌زند. جدیدترین تئوری در حوزه نرخ بنزین نیز تغییر سهمیه و افزایش قیمت سوخت است. به عبارت دیگر سه نرخی شدن قیمت بنزین را ممکن است در آینده نزدیک شاهد باشیم.

سه نرخی شدن قیمت بنزین، تکرار تاریخ

حافظه تاریخی یکی از موضوعات مورد بحث در اکثر نقاط جهان است. ما نیز در این مطلب به همین حافظه تاریخی برای موضوع سه نرخی شدن قیمت سوخت رجوع کرده‌ایم. اگر به خاطر داشته باشید،  دوران اجرای سهمیه بندی بنزین با سوخت ۱۰۰ تومانی آغاز شد و بنزین آزاد نیز با نرخ ۴۰۰ تومان به فروش می‌رسید. پس از مدتی قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۴۰۰ تومان تغییر کرد و بنزین آزاد نیز با نرخ ۷۰۰ تومان به فروش رسید. با این حال افرادی که در کارت سوخت خود ذخیره بنزین ۱۰۰ تومانی داشتند، همچنان قادر بودند از آن استفاده کنند. بنابراین در یک زمان بنزین با سه نرخ ۱۰۰، ۴۰۰ و ۷۰۰ تومان به فروش می‌رسید.

حال بنابر ادعای پرویز محمدنژاد نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی، بحث کاهش سهمیه سوخت بار دیگر مطرح شده است. بر این اساس سهمیه بنزین آزاد موجود در کارت‌های سوخت کاهش خواهد یافت و قیمت بنزین آزاد نیز گران‌تر از ۳۰۰۰ تومان خواهد بود. در نتیجه افرادی که قصد استفاده از بنزین آزاد را داشته باشند، بایستی هزینه بیشتری را برای آن بپردازند. انتظار می‌رود در ادامه اجرای این طرح و براساس تجربیات قبلی، بنزین ۱۵۰۰ تومانی سهمیه‌ای به طور کلی از سیستم توزیع سوخت کشور حذف شود.

منتظر چه تغییری در سهمیه‌ها باشیم؟

در حال حاضر به صورت ماهانه ۶۰ لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومانی در کارت‌های سوخت شارژ می‌شود. پس از اتمام این سهیمه، فرد می‌تواند با کارت سوخت خود تا سقف ۲۵۰ لیتر بنزین ۳۰۰۰ تومانی دریافت کند. حال این بحث مطرح شده است که سهمیه بنزین آزاد از ۲۵۰ لیتر به ۱۵۰ لیتر کاهش یابد. بنابراین پس از اتمام دو سهمیه ۶۰ لیتری ۱۵۰۰ تومانی و ۱۵۰ لیتری ۳۰۰۰ تومانی، فرد بایستی بنزین را با قیمت بیشتر خریداری کند. اختیار تغییر قیمت بنزین در دست دولت است، بنابراین وزارت نفت در این مورد تصمیم‌گیری خواهد کرد. با این حال مطرح شدن مجدد موضوع نرخ بنزین در رسانه‌ها بی‌هدف نیست و طی کوتاه مدت شاهد تغییراتی در حوزه قیمت سوخت خواهیم بود.منبع خبر

Prev Post
۶ ترفند کمک کننده در آیفون و اندروید که درباره آنها نمی‌دانید
Next Post
چگونه در ۹۰ روز ۱۰ میلیون بازدید از طریق یوتیوب شورتس داشته باشیم؟

Add Comment

Your email is safe with us.

2 × 2 =

0
Close

Your cart