جستجو
افزودن لیست
  • شما هیچ بوکمارکی ندارید.

لیست علاقه مندی شما:0 لیست

ورود

بازی جریان‌ساز شوتر اول شخص Wolfenstein 3D به ۳۱ سالگی رسید + ویدیو


احتمالاً یکی از زمان‌هایی که احساس پیری می‌کنید، وقتی است که دوباره به سراغ یک بازی قدیمی می‌روید. ولفنشتاین ۳D یکی از همین بازی‌هاست که ۳۱ سال پیش منتشر شد و حتی اگر متولد آن سال‌ها نبوده باشید، به‌احتمال‌زیاد این بازی جریان‌ساز را دیده‌اید و بد نیست که یک بار دیگر آن را تجربه کنید.

بسیاری می‌گویند Wolfenstein 3D اولین بازی شوتر اول شخص (FPS) نیست و درست هم می‌گویند. بازی‌های اول شخص زیادی قبل از این عنوان وجود داشتند. اما این محصول با طراحی گیم‌پلی و گرافیک خاص خود که توسط یک تیم چهارنفره ساخته شده بود، مسیر همه بازی‌های FPS بعدی را تغییر داد.

«آدرین کارمک»، «جان کارمک»، «تام هال» و «جان رومرو» چهار نفری بودند که در قالب شرکت id Software این بازی تأثیرگذار را ساختند. «دیوید کوشنر» در کتاب Masters of Doom می‌گوید «کوین کلاود» هم بعداً به‌عنوان دستیار طراح و «بابی پرینس» به‌عنوان مسئول جلوه‌های صوتی به این شرکت اضافه شد.

چرا Wolfenstein 3D بازی مهمی است؟

رومرو به‌تازگی در صفحه توییتر خود نوشت که نسخه اولیه این بازی در مدت تنها چهار ماه توسعه داده شد. چنین دستاوردی در خلق یک بازی جریان‌ساز توسط تیمی با این اندازه کوچک، بسیار اهمیت دارد. در دهه ۱۹۹۰ میلادی بسیاری از افراد با تجربه این بازی شگفت‌زده شدند و به‌نظر می‌رسد که تجربه این عنوان هنوز هم جذابیت‌های خاص خود را دارد.

بخشی از این جذابیت به اکشن سریع بازی مربوط است که به‌واسطه موتور بازی جان کارمک و طراحی مراحل جان رومرو و تام هال ممکن شده بود. طراحی هنری آدرین کارمک، کوین کلاود و بقیه هم به‌معنای واقعی کلمه منحصربه‌فرد بود.

البته این بازی به‌خاطر نمایش‌های خشونت‌آمیز و شیوه به تصویرکشیدن نازی‌ها تا سال‌ها در کشور آلمان ممنوع شده بود. این کشور درنهایت در سال ۲۰۱۹ ممنوعیت فروش Wolfenstein 3D را برداشت. بااین‌حال، رده سنی آن در آمریکا M است.

پس از موفقیت Wolfenstein 3D بازی‌های زیادی از فرنچایز ولفنشتاین ساخته شدند و موفقیت‌های متعددی داشتند. بااین‌وجود، این بازی ۳۱ ساله هنوز ارزش تجربه‌کردن را دارد و اگر بخواهید، می‌توانید همین امروز از طریق سرویس گیم‌پس مایکروسافت یا با قیمت ۴.۹۹ دلار آن را خریداری و تجربه کنید.منبع خبر

Prev Post
خدمات مشاوره سئو حرفه ای نردبان: مسیر روشن می‌شود…
Next Post
خرید آنتی ویروس – گویا آی‌ تی

Add Comment

Your email is safe with us.

سه × پنج =

0
Close

Your cart