جستجو
افزودن لیست
  • شما هیچ بوکمارکی ندارید.

لیست علاقه مندی شما:0 لیست

ورود

هلیکوپتر نبوغ ناسا در مریخ سکوت دوماهه خود را شکست


دوره سکوت دو‌ماهه هلیکوپتر نبوغ (Ingenuity) ناسا به پایان رسید. مقامات ناسا امروز اعلام کردند که نبوغ در تاریخ ۲۸ ژوئن (۷ تیرماه) از طریق همکار رباتیک خود، یعنی مریخ‌نورد استقامت، (Perseverance) با اپراتورهایش تماس گرفته است.

از تاریخ ۲۶ آوریل (۶ اردیبهشت‌ماه) و پس از اینکه هلیکوپتر ۱.۸ کیلوگرمی ناسا پنجاه‌ودومین پرواز خود در کف دهانه جیزرو (Jerzo) مریخ را به پایان رساند، نبوغ با دانشمندان ناسا تماس نگرفته بود. نکته قابل‌توجه اینکه نبوغ باید تماس‌های خود را از طریق Perseverance انجام دهد. این موضوع معمای سکوت اخیر هلیکوپتر را توضیح می‌دهد؛ زیرا مریخ‌نورد در این دوره زمانی، پشت یک تپه قرار داشت و تا ۲۸ ژوئن از دید هلیکوپتر مخفی بود.

«جاش اندرسون»، رهبر تیم نبوغ از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا، در بیانیه‌ای گفت:

«بخشی از دهانه Jezero که مریخ‌نورد و هلیکوپتر درحال کاوش آن هستند، دارای زمین‌های ناهموار زیادی است که احتمال قطع ارتباط را بیشتر می‌کنند.»

مأموریت پنجاه‌ودوم هلیکوپتر نبوغ ناسا

Ingenuity در پرواز ۱۳۹ ثانیه‌ای مأموریت پنجاه‌ودوم خود، ۳۶۳ متر از سطح سیاره سرخ را حرکت کرده است. مقامات ناسا گفته‌اند که هدف اصلی این پرواز تغییر موقعیت هلیکوپتر و گرفتن عکس برای تیم علمی Perseverance بوده است.

داده‌های پرواز جدید نشان می‌دهند که نبوغ در سلامت کامل به‌سر می‌برد. همچنین اعضای تیم اعلام کرده‌اند که اگر بررسی‌های بیشتر این موضوع را تأیید کند، هلیکوپتر ناسا می‌تواند ظرف چند هفته آینده دوباره پرواز نماید.

نبوغ و استقامت در فوریه سال ۲۰۲۱ وارد دهانه جیزرو شدند. Ingenuity خیلی سریع مأموریت اصلی خود را آغاز کرد که برای مشخص‌شدن امکان اکتشاف هوایی در مریخ طراحی شده بود. پس از آن، نبوغ مأموریت طولانی جدیدی را آغاز کرد که در طول آن به‌عنوان یک دیده‌بان برای استقامت عمل می‌کرد.منبع خبر

Prev Post
۶ نشانه برای تعویض مودم ADSL
Next Post
ترفند های رفع مشکل آنتن دهی موبایل

Add Comment

Your email is safe with us.

4 + 18 =

0
Close

Your cart