جستجو
افزودن لیست
  • شما هیچ بوکمارکی ندارید.

لیست علاقه مندی شما:0 لیست

ورود

به چالش‌کشیدن مغز در سنین بالا، احتمالاً ریسک ابتلا به زوال عقل را کاهش می‌دهد


طبق پژوهشی جدید، شرکت در فعالیت‌هایی مانند شطرنج، نوشتن یا کلاس‌های آموزشی در سنین بالا می‌تواند به کاهش خطر زوال عقل کمک کند. براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۵۵ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند و بیشتر آن‌ها را افراد مسن تشکیل می‌دهند. 

محققان به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد به چالش کشیدن مغز در کنار فعالیت‌های بدنی، مصرف غذای سالم و اجتناب از سیگار می‌تواند گزینه مؤثری در کاهش خطر ابتلا به زوال عقل باشد. 

شرکت‌کنندگان در این مطالعه بالای ۷۰ سال سن داشتند و بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ انتخاب شدند. آن‌ها مبتلا به اختلال‌های شناختی یا بیماری قلبی عروقی خاصی نبودند و در طی این سال‌ها از طریق بازدیدهای مطالعاتی منظم از نظر زوال عقل مورد ارزیابی قرار گرفتند. 

محققان داده‌های ۱۰,۳۱۸ شرکت‌کننده را با در نظر گرفتن عواملی چون سن، جنس، وضعیت مصرف سیگار، تحصیلات، وضعیت اجتماعی-اقتصادی و اینکه آیا به بیماری‌های دیگری مثل دیابت مبتلا بودند یا خیر، تجزیه‌وتحلیل کردند.

زوال عقل

سبک زندگی سالم عاملی در کاهش ابتلا به بیماری زوال عقل 

نتایج نشان می‌دهند که فعالیت‌هایی مانند نوشتن،‌ شرکت در کلاس‌های آموزشی، استفاده از رایانه و انجام کارهای خلاقانه مانند نقاشی یا نجاری، شرکت‌کنندگان را با خطر کمتری نسبت به زوال عقل روبه‌رو می‌کند. تجزیه‌وتحلیل‌های بیشتر نشان می‌دهد که این اثر بیشتر در مردان قابل مشاهده است. 

«جیمز رو»،‌ استاد عصب‌شناسی شناختی در دانشگاه کمبریج که عضوی از این تیم تحقیقاتی نبود، عقیده دارد که این مطالعه برای هدایت تصمیمات شخصی و سیاست‌ عمومی برای کاهش بار آینده زوال عقل مفید خواهد بود. به گفته او، این تحقیق،‌ یک افزوده ارزشمند است که نشان می‌دهد سبک زندگی سالم همراه با فعالیت‌های خلاقانه و ادبی، خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می‌دهد. او اذعان می‌کند که ما هنوز نمی‌دانیم علت و معلول چیست. بااین‌حال می‌توانیم نتیجه‌گیری کنیم که فعالیت‌های سالم می‌تواند نشان‌دهنده مزایای بهداشتی، آموزشی و اجتماعی-اقتصادی باشد که همگی دلایلی برای کاهش ابتلا به زوال عقل هستند.منبع خبر

Prev Post
خرید سرور مجازی VPS برای کسب‌وکارهای کوچک
Next Post
بهترین برنامه های آموزش و یادگیری کاراته در خانه

Add Comment

Your email is safe with us.

سه + 8 =

0
Close

Your cart