جستجو
افزودن لیست
  • شما هیچ بوکمارکی ندارید.

لیست علاقه مندی شما:0 لیست

ورود

فسیل نایابی که مبارزه یک پستاندار و دایناسور را نشان می‌دهد + عکس


فسیلی متعلق به زمانی حدود ۱۲۵ میلیون سال قبل کشف شده است. بررسی‌های دانشمندان نشان می‌دهد که این فسیل بخشی از حمله یک پستاندار تنومند به اندازه یک گربه خانگی با دایناسوری با اندازه سه‌برابر خود را در بر گرفته است.

براساس گزارش CNN، این فسیل که در شمال شرقی چین کشف شده، شامل یک حیوان شبیه به گورکن از گونه خزنده-پستاندار و گونه‌ای دایناسور گیاهخوار معروف به سیتاکوسور می‌شود. «جردن مالون»، دیرینه‌شناس موزه طبیعت کانادا، درباره این فسیل گفت این نکته که پستانداران اولیه هم‌زمان با دایناسورها زندگی می‌کردند، یک لحظه دراماتیک محسوب می‌شود.

جدال دایناسور و پستاندار باستانی

بازسازی این فسیل توسط یک هنرمند

مالون که همچنین یکی از نویسندگان این مطالعه جدید است، درباره این فسیل می‌گوید:

«پستانداری که در اینجا با آن روبه‌رو هستیم، یکی از بزرگ‌ترین نمونه‌های زمان خود است و درباره حیوانی به اندازه یک گربه خانگی صحبت می‌کنیم. دانش ذاتی این بوده که فعل‌و‌انفعالات زیست‌محیطی یک‌طرفه بوده است؛ یعنی دایناسورهای بزرگ‌تر پستانداران کوچک‌تر را می‌خوردند. این نمونه نشان می‌دهد که پستانداران اگر به‌اندازه کافی گرسنه باشند، می‌توانند به دایناسورهای بزرگ‌تر حمله کنند.»

البته این اولین فسیلی نیست که نشان می‌دهد پستانداران اولیه توانایی شکار دایناسورها را داشته‌اند؛ در سال ۲۰۰۵ نیز بقایای یک سیتاکوسور در معده یک پستاندار دیگر کشف شده بود.

نمایی از فسیل که نشان می‌دهد پستاندار کوچک‌تر درحال گاز‌گرفتن دنده‌های دایناسور است

بااین‌وجود، نکته‌ای که این فسیل را منحصر‌به‌فرد می‌کند، این است که پستاندار را درست در لحظه حمله به دایناسور نشان می‌دهد. به گفته مالون، پیداکردن فسیل‌هایی که تعامل یک حیوان با حیوان دیگر و همچنین رفتار شکارچیان منقرض‌شده را نشان می‌دهد، بسیار نادر است.

به گفته مالون، این فسیل که تقریباً کامل است، سال ۲۰۱۲ در استان لیائونینگ چین کشف شده. همچنین به گفته او، این دو موجود در حین مبارزه مرده‌اند. به‌طور دقیق‌تر، یک لایه گل‌و‌لای پس از فوران آتشفشان آن‌ها را دفن کرده است.منبع خبر

Prev Post
بررسی انواع باتری یو پی اس و مشخصات آن‌ها
Next Post
آیا مالزی ویزا می خواهد؟

Add Comment

Your email is safe with us.

10 + 20 =

0
Close

Your cart