جستجو
افزودن لیست
  • شما هیچ بوکمارکی ندارید.

لیست علاقه مندی شما:0 لیست

ورود

ربات‌های چهارپا به کمک مریخ‌نوردها می‌آیند + ویدیو


درست است که مریخ‌نوردها اکتشافاتی باور‌نکردنی داشته‌اند،‌ اما همچنان یکی از نقاط ضعفی که روی سطح ناهموار مریخ با آن مواجه هستند، چرخ‌هایی است که آن‌ها را عقب نگه می‌دارند و دچار آسیب می‌شوند. البته مریخ‌نورد استقامت گزینه مناسبی به‌نظر می‌رسد که هنوز جایگزینی برای آن پیدا نشده است. به‌تازگی دانشمندان دریافته‌اند که این نوع مریخ‌نوردها می‌توانند از ربات‌های چهارپا برای انجام مأموریتشان کمک بگیرند.

این ربات‌ها شبیه به حشرات فلزی غول‌پیکر هستند. طبق گزارش آرس‌تکنیکا، سه ربات ANYmal که توسط محققان ETH زوریخ عرضه شده‌اند، در محیط‌هایی که تا جای ممکن شبیه به سطح ناهموار ماه و مریخ بودند، مورد آزمایش قرار گرفتند. این ربات‌ها که قادر به راه‌رفتن هستند، خطر آسیب را در مریخ‌نوردها کاهش می‌دهند. آن‌ها می‌توانند از موانع عبور کنند و به‌عنوان یک تیم کارآمد به کمک مریخ‌نوردها بیایند. این ربات‌ها هرکدام برای کارکردهای خاصی تخصص دارند و مزیت دیگرشان این است که یکدیگر را پوشش می‌دهند؛ یعنی اگر یکی از آن‌ها دچار مشکل شود، بقیه می‌توانند وظایف آن را بر عهده بگیرند.

تیم تحقیقاتی این پروژه در مطالعه‌ای که اخیراً در ساینس روبوتیکس منتشر شده است، اشاره می‌کنند که این فناوری می‌تواند با کمک به مریخ‌نوردها، اهداف علمی آن‌ها را دگرگون کند و پروژه‌هایی که درحال‌حاضر در ماه یا مریخ غیرقابل انجام هستند، به انجام برسانند.

سه ربات شبیه به هم

تیم ETH سه ربات را به‌گونه‌ای طراحی کردند که بتوانند مستقل یا باهم کار کنند. در این میان مشارکت دانشمندان و اپراتورهای انسانی متخصص نیز کاملاً ضروری به‌نظر می‌رسید. هر ربات دارای حسگر LiDAR (تشخیص نور و محدوده) بود. با وجود این شباهت‌ها، هر مدل با دیگری تفاوت‌هایی داشت.

ربات‌های سه‌تایی مریخ نورد

مدل Scientist بازوهایی به نام میرا MIRA (آنالیزگر فوری رامان Metrohm) و میکرو MICRO (تصویرساز میکروسکوپی) داشت. MIRA می‌توانست مواد شیمیایی موجود در سطح منطقه را براساس نحوه پراکندگی نور شناسایی کند و MICRO آن‌ها را از نزدیک به تصویر می‌کشید. Hybrid جایی در این بین بود. او با اندازه‌گیری سنگ‌ها یا دهانه‌ها به Scout و Scientist کمک می‌کرد. 

ممکن است سفر به مناطق خاصی برای فضانوردان خطرناک باشد، بنابراین می‌توان در آن مأموریت‌ها از ربات‌ها کمک گرفت. برای این منظور، این ربات‌ها با همه‌چیز – از دهانه‌های خطرناک و تخته‌سنگ‌های ناهموار گرفته تا بسترهای گدازه‌ای سخت – به چالش کشیده شده و مورد آزمایش قرار گرفتند. 

به عنوان مثال، به مدل Scout مسئولیت بررسی محیط اطراف با استفاده از دوربین‌های RGB سپرده شد. این ربات از یک تصویرگر برای نقشه‌برداری از مناطق موردنیاز استفاده می‌کرد که فیلترهایی برای عبور برخی طیف‌های نوری داشت. در طول آزمایش،‌ این ربات تصاویر خود را به تیمی از دانشمندان و اپراتورها مخابره می‌کرد و آن‌ها با توجه به تصاویر دریافتی، در مورد مناطقی که برای کاوش مناسب‌تر به‌نظر می‌رسید، تصمیم‌گیری کردند.

محققان این مطالعه در پی ارتقای این ربات‌ها و استقلال کامل آن‌ها هستند. این ربات‌ها باید در آینده بتوانند به‌تنهایی کار کنند و وظایف خود را تخصصی‌تر از قبل انجام دهند. آن‌ها می‌توانند به مریخ‌نوردها و فضاپیماهای هوابرد ملحق شوند و به مناطقی از مریخ قدم گذاشته و به اکتشاف بپردازند که تاکنون مریخ‌نوردها به آن‌ها دسترسی نداشته‌اند.  



منبع خبر

Prev Post
همه کد تخفیف های اسنپ، از تاکسی تا سوپر مارکت
Next Post
با دیدن این تیزرهای تبلیغاتی به شدت شوکه میشید

Add Comment

Your email is safe with us.

هفده − 12 =

0
Close

Your cart