جستجو
افزودن لیست
  • شما هیچ بوکمارکی ندارید.

لیست علاقه مندی شما:0 لیست

ورود

کشف سلاح ۳۰۰۰ ساله با جنس مواد فرازمینی! + عکس


یک سلاح ۳۰۰۰ ساله به شکل یک پیکان که از شهاب سنگ ساخته شده است، توسط محققان «دانشگاه برن» در منطقه‌ای باستانی از سوئیس به نام Mörigen که به دوران عصر برنز مربوط می‌شود، کشف شد.

زمین‌شناسان با چندین روش ازجمله توموگرافی اشعه ایکس و طیف‌سنجی گاما (فرایندی که مواد رادیواکتیو ساطع‌کننده گاما را تشخیص می‌دهد) متوجه شدند که این سلاح باستانی از آلومینیوم ۲۶ تشکیل شده است؛ ایزوتوپ کم‌دوامی که در اوایل تشکیل منظومه شمسی فراوان بوده است، اما اکنون به‌طور طبیعی در زمین یافت نمی‌شود. دیگر مواد تشکیل‌دهنده این سنگ فضایی را کانی‌های کاماسیت و تانیت تشکیل می‌دهند که روی زمین یافت نمی‌شوند.

سلاحی که از شهاب سنگ ساخته شده است!

به گفته دانشمندان، تنها سه شهاب سنگ در زمان اشاره‌شده با ترکیبی از فلزات مشابه در اروپا سقوط کرده: یکی در جمهوری چک، دیگری در اسپانیا و سومی در استونی. کارشناسان باور دارند که این سلاح باستانی احتمالاً توسط سنگ فضایی سقوط کرده در استونی ساخته شده است که بیش از ۲ هزار کیلومتر تا سوئیس فاصله دارد. طول این سلاح ۳۸ میلی‌متر و وزن آن فقط ۳ گرم است.

شهاب سنگ استونی که Kaalijarv نام گرفته، در جزیره Saarema دهانه‌های برخوردی زیادی را تشکیل داده است. همچنین با توجه به این موضوع، دانشمندان نتیجه گرفتند که این سلاح به‌احتمال‌زیاد در گذشته معامله شده است.

«بدا هافمن»، نویسنده اصلی این مطالعه و متصدی کانی‌شناسی و شهاب‌سنگ‌ها در موزه تاریخ طبیعی برن می‌گوید: «به‌خوبی اثبات شده که در طول عصر برنز، تجارت حتی در فواصل طولانی نیز به‌خوبی انجام می‌شده است. این افراد احتمالاً می‌دانستند که وقتی در سال ۱۵۰۰ قبل از میلاد این برخورد انجام شده، این ماده گرانبها و ارزشمند بوده است.»منبع خبر

Prev Post
ترسیم سه عضو حیاتی بدن با جزئیات خیره‌کننده‌! + عکس
Next Post
چند نوع هارد دیسک داریم؟ بررسی بهترین انتخاب برای خرید هارد!

Add Comment

Your email is safe with us.

هجده − پانزده =

0
Close

Your cart