جستجو
افزودن لیست
  • شما هیچ بوکمارکی ندارید.

لیست علاقه مندی شما:0 لیست

ورود

بقایای یک پاندای غول‌پیکر در مقبره سلطنتی قدیمی در چین پیدا شد


بقایای اسکلت یک پاندای غول‌پیکر در مقبره امپراتوری چین کشف شد. به گفته باستان‌شناسان، این اولین اسکلت کامل یک پاندای غول‌پیکر است که از مقبره امپراتور سلسله «هان» کشف شده و قدمت آن به بیش از ۲۰۰۰ سال می‌رسد.

طبق گزارش SCMP، این پاندا احتمالاً به‌عنوان قربانی با «امپراتور وِن»، که بین سال‌های ۱۸۰ تا ۱۵۷ قبل از میلاد حکومت می‌کرده، دفن شده است. هنگامی که این امپراتور در سال ۱۵۷ قبل از میلاد درگذشت، پاندا با او دفن شد تا او را در زندگی پس از مرگ همراهی کند.

مقبره این امپراتور در شیان امروزی در استان شانشی قرار دارد که زمانی پایتخت چین بوده است. این مقبره توسط تیمی از باستان‌شناسان آکادمی باستان‌شناسی شانشی به‌تازگی مورد بررسی قرار گرفته است.

کشف بقایای حیوانات دیگر

قبل از این کشف، بقایایی جزئی یا باقی‌مانده جمجمه پاندا در داخل سایر مقبره‌های سلسله «هان» کشف شده بود. باستان‌شناسان اظهار داشتند که جمجمه پاندای غول‌پیکر بدون جسد در سال ۱۹۷۵ در مقبره مادر «امپراتور ون»، یعنی «کنسورت بو» کشف شده بوده است.

باستان‌شناسان چندین حیوان وحشی بزرگ را در گورهای سلطنتی در مناطق مختلف شانشی کشف کرده‌اند. گمان می‌رود که آن‌ها به‌عنوان نمادی برای حاکمان «هان» بوده‌اند.

کاوش در مقبره‌های امپراتوری هان

ببرها و گاوهای وحشی نیز در کنار امپراتور دفن شده‌اند و بقایای یک مرغ ماهی‌خوار تاج قرمز، یک طاووس، یک میمون و یک لاک‌پشت در مقبره مادرش پیدا شده است. 

براساس گزارش‌ها، این موجودات نادر و وحشی تنها در مقبره امپراتور و مادر او پیدا شده‌اند. برخی از این حیوانات احتمالاً هدایایی از بخش‌های جنوبی چین بوده‌اند.

جدیدترین یافته‌ها اطلاعاتی را در مورد شرایط آب‌وهوایی آن دوران ارائه می‌دهد. محققان این فرضیه را مطرح کردند که پانداها در دوره «هان» در شانشی زندگی می‌کرده‌اند، این فرضیه به این معناست که آب‌وهوای این استان نسبت به امروز مرطوب‌تر و گرم‌تر بوده و مزارع بامبو که مورد استفاده پانداها بوده است در این نوع آب‌وهوا وجود داشته‌اند.

باستان‌شناسان تجزیه‌وتحلیل DNA را روی این حیوانات انجام خواهند داد تا از منشأ مواد غذایی که در آن زمان مصرف می‌کرده‌اند، رمزگشایی کنند.منبع خبر

Prev Post
کباب یا برگر؟ آدرس بهترین رستورانهای کرمان برای تمام سلیقه‌‌ها
Next Post
کسب و کار هوشمند با فناوری کیوسک لمسی پل کیوسک

Add Comment

Your email is safe with us.

یازده + پنج =

0
Close

Your cart