جستجو
افزودن لیست
  • شما هیچ بوکمارکی ندارید.

لیست علاقه مندی شما:0 لیست

ورود

مصرف ۶.۴ میلیارد لیتر آب توسط مایکروسافت برای هوش مصنوعی در ۲۰۲۲


مایکروسافت و گوگل با انتشار گزارش زیست‌محیطی خود، به افزایش مصرف آب به‌دلیل استفاده از فناوری هوش مصنوعی اشاره کرده‌اند.

مایکروسافت در جدیدترین گزارش زیست‌محیطی خود افزایش ۳۴ درصدی مصرف آب از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ را گزارش کرده که بااین‌وجود، مصرف غول ردموندی به حدود ۶.۴ میلیارد لیتر رسیده است.

گوگل نیز در گزارش خود افزایش ۲۰ درصدی مصرف آب در دوره زمانی مشابه را اعلام کرده است.

برای مقایسه، اوایل امسال در گزارش دیگری گفته شده بود که برای آموزش ChatGPT-3 حدود ۷۰۰ هزار لیتر آب مصرف شده است. در این تحقیق همچنین تخمین زده شده بود که ChatGPT برای اینکه یک گفتگو ۲۵ تا ۵۰ سؤاله با یک کاربر داشته باشد، به اندازه یک بطری ۵۰۰ میلی‌لیتری آب مصرف می‌کند.

مراکز داده که محاسبات هوش مصنوعی در آن‌ها اجرا می‌شود به سیستم‌های خنک‌کننده بزرگی نیاز دارند که از گرم‌شدن بیش از اندازه سرورها و سایر تجهیزات جلوگیری می‌کنند. علاوه‌براین، محاسبات هوش مصنوعی می‌تواند انرژی‌بر باشد، به این معنی که تولید برق مورد نیاز برای این عملیات می‌تواند منجر به مصرف آب زیادی شود، به ویژه زمانی که از فناوری‌های تولید برق مانند نیروگاه‌های ترموالکتریک استفاده می‌شود، که برای خنک‌سازی به شدت به آب متکی هستند.

برنامه‌های مایکروسافت برای کاهش مصرف آب

مایکروسافت در پاسخ به این گزارش اعلام کرد که «در حال کار روی راه‌هایی برای کارآمدترکردن سیستم‌های بزرگ، هم در آموزش و هم در کاربرد» است. این غول فناوری همچنین برای دستیابی به اهداف زیست‌محیطی خود تا سال ۲۰۳۰، به تجزیه و تحلیل گازهای گلخانه‌ای منتشرشده توسط سیستم‌های خود، افزایش استفاده از انرژی پاک برای تأمین انرژی مراکز داده، خرید انرژی‌های تجدیدپذیر و سرمایه‌گذاری روی ابتکارات سازگار با محیط‌زیست ادامه خواهد داد.

یکی از رویکردهای مورد بررسی کاهش انرژی موردنیاز محاسبات هوش مصنوعی است. این تلاش‌ها می‌تواند با ساخت الگوریتم‌ها و سخت‌افزارهای بهتر که به‌طور غیرمستقیم مصرف آب را کاهش می‌دهد، هوش مصنوعی را از نظر انرژی کارآمدتر کند.منبع خبر

Prev Post
ساخت جهان‌های مجازی سه‌بعدی با هوش مصنوعی مولد ممکن شد + ویدیو
Next Post
چه کیف پول نرم افزاری را می‌توان به عنوان بهترین کیف پول اندروید انتخاب کرد؟

Add Comment

Your email is safe with us.

17 − 7 =

0
Close

Your cart