جستجو
افزودن لیست
  • شما هیچ بوکمارکی ندارید.

لیست علاقه مندی شما:0 لیست

ورود

آموزش کامل روش خرید خودرو از بورس کالا


در این نوشتار با ما همراه باشید تا ضمن آگاهی از نحوه‌ی خرید خودرو از بورس کالا نگاهی داشته باشیم بر جدیدترین اخبار پیرامون عرضه خودروهای مختلف در بورس کالا.

چه خودروهایی در هفته جاری در بورس کالا عرضه خواهند شد؟ [به‌روزرسانی] – دی ۱۴۰۱

بورس کالا هفته جاری در‌مجموع میزبان عرضه ۱۳ هزار و ۲۵۰ دستگاه است.

تاریخنوع خودروقیمت پایهتاریخ تحویلدرصد پیش پرداخت
۱۸ دی۲۰۰۰ دستگاه پژو ۲۰۷ اتوماتیک۲۸۰ میلیون تومان۳۱ فروردین ۱۴۰۲۱۰۰ درصد
۱۸ دی۴۰۰۰ دستگاه پژو ۲۰۷ دستی۱۸۵.۵ میلیون تومان۳۱ فروردین ۱۴۰۲۱۰۰ درصد
۱۸ دی۲۰۰۰ دستگاه تارا دستی سفید۲۵۶.۵ میلیون تومان۳۱ فروردین ۱۴۰۲۱۰۰ درصد
۱۸ دی۴۰۰۰ دستگاه شاهین سفید۳۰۴ میلیون تومان۳۰ فروردین ۱۴۰۲۱۰۰ درصد
۲۰ دی۵۰۰ دستگاه کارا دوکابین۳۰۱.۵ میلیون تومان۱۴ اسفند ۱۴۰۱۱۰ درصد
۲۱ دی۷۵۰ دستگاه فیدلیتی ۷‌نفره۷۷۲ میلیون تومان۱۴ اسفند ۱۴۰۱۵۰ درصد

شرایط فروش پژو ۲۰۷ در بورس کالا [به‌روزرسانی] – دی ۱۴۰۱

یکشنبه ۱۸ دی‌ماه ایران خودرو شش هزار دستگاه پژو ۲۰۷ سفید را در دو مدل دنده‌ای و اتوماتیک به فروش می‌رساند. ۴۰۰۰ دستگاه از این تعداد متعلق به مدل دنده‌ای با قیمت پایه ۱۸۵.۵ میلیون تومان است. ۲۰۰۰ دستگاه مدل اتوماتیک هم با قیمت پایه ۲۸۰ میلیون تومان روی تابلو می‌رود. پیش‌پرداخت کلیه خودروها ۱۰۰ درصد اعلام شده است.

خریداران پس از برنده‌شدن می‌بایست مبلغ چهار میلیون و ۳۷۱ هزار تومان را به‌عنوان هزینه بیمه و شماره‌گذاری پرداخت کنند. همچنین ۱۳ درصد رقم معامله برای ۲۰۷ دنده‌ای و ۱۲ درصد رقم معامله برای ۲۰۷ اتوماتیک باید در کنار مبلغ قبلی در وب‌سایت esale.ikco.ir پرداخت شود. موعد تحویل پژو ۲۰۷ در این طرح ۳۱ فروردین ۱۴۰۲ خواهد بود.

جزئیات معامله پژو ۲۰۷ و هایما ۸S در بورس کالا [به‌روزرسانی] – دی ۱۴۰۱

۲۰۷ دنده‌ای سفیدهایما ۸S
میزان عرضه۴۰۰۰ دستگاه۵۰۰ دستگاه
میزان سفارش۸۱۱۶ نفر۲۰۳۱ نفر
قیمت پایه۱۸۵.۵ میلیون تومان۹۳۴ میلیون تومان
قیمت میانگین معامله۴۰۰ میلیون تومانیک میلیارد و ۳۸۲ میلیون تومان
درصد تغییر نرخ۱۱۵ درصد۴۸ درصد
قیمت نهایی۴۸۰ میلیون تومانیک میلیارد و ۶۶۰ میلیون تومان
قیمت نهایی با احتساب مالیات، عوارض، بیمه و خواب پول است.

تالار بورس فردا میزبان پژو ۲۰۷ و هایما ۸S خواهد بود [به‌روزرسانی] – دی ۱۴۰۱

گروه صنعتی ایران خودرو فردا یکشنبه ۱۱ دی‌ماه قصد دارد ۴۰۰۰ دستگاه پژو ۲۰۷ دنده‌ای سفید با فرمان هیدرولیک را به قیمت پایه ۱۸۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش برساند. در این طرح می‌بایست ۱۰۰ درصد مبلغ را به‌عنوان پیش‌پرداخت در حساب وکالتی واریز کنید.

همچنین فردا برای اولین‌بار ۵۰۰ دستگاه هایما ۸S با رنگ مشکی آبنوس عرضه می‌شود و قیمت ‌پایه آن ۹۳۴ میلیون تومان اعلام شده است. البته میزان پیش‌پرداخت برای این طرح ۵۰ درصد است و تاریخ تحویل ۲۵ فروردین ۱۴۰۲ خواهد بود.

۵۰۲ دستگاه خودرو لاماری ایما (۲۵۱ مشکی + ۲۵۱ سفید) در بورس کالا عرضه خواهد شد [به‌روزرسانی] – دی ۱۴۰۱

دوشنبه ۱۲ دی ۵۰۲ دستگاه لاماری ایما در دو رنگ مشکی و سفید به بورس کالا می‌آیند. مجتمع صنعتی آرین پارس موتور قیمت پایه هر دستگاه را ۹۸۱ میلیون تومان و میزان پیش‌پرداخت را ۵۰ درصد اعلام کرده است.

برندگان مزایده بورس کالا می‌بایست ۹ درصد از قیمت معامله را به‌عنوان مالیات در کنار ۲۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان هزینه عوارض، بیمه و شماره‌گذاری در وب‌سایت لاماری پرداخت نمایند.

تاریخ جدید عرضه لاماری ایما در بورس کالا + قیمت [به‌روزرسانی] – دی ۱۴۰۱

دوشنبه هفته آینده ۱۲ دی‌ماه ۵۰۲ دستگاه لاماری ایما در رنگ‌های سفید و مشکی با قیمت پایه ۹۸۱ میلیون تومان در بورس کالا عرضه می‌شوند.

درصد پیش‌پرداخت سفارش خرید ۵۰ درصد و تاریخ تحویل ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ است.

تاریخ جدید عرضه لاماری ایما در بورس کالا + قیمت [به‌روزرسانی] - دی 1401

فروش پژو ۲۰۷i دنده‌ای در بورس کالا [به‌روزرسانی] – دی ۱۴۰۱

گروه صنعتی ایران خودرو برنامه دارد تا چهار هزار دستگاه پژو ۲۰۷iدنده‌ای را با قیمت پایه و در تاریخ ۱۱ دی ۱۴۰۱ از طریق بورس کالا به فروش برساند.

قیمت پایه خودروهای مذکور برابر با ۱۸۵ میلیون تومان بوده و مقدار پیش‌پرداخت نیز ۱۰۰ درصد است.

لازم به ذکر است که این خودرو در تاریخ ۲۵ فروردین‌ماه سال آینده به دست خریداران آن‌ها خواهد رسید.

نام خودروتاریخ عرضهقیمت پایهپیش‌پرداختتعدادتحویل
پژو ۲۰۷i دنده‌اییکشنبه ۱۱ دی‌ماه۱۸۵ میلیون تومان۱۰۰ درصد۴۰۰۰ دستگاه۲۵ فروردین ۱۴۰۲

قیمت خودرو هایما ۸S در بورس کالا مشخص شد [به‌روزرسانی] – دی ۱۴۰۱

هایما ۸S که در سایت ایران خودرو خراسان به تولید می‌رسد، با عرضه در بورس کالا وارد بازار خواهد شد. 

این خودرو روز یک‌شنبه ۱۱ دی‌ماه با قیمت پایه ۹۳۴ میلیون تومان در بورس کالا عرضه خواهد شد. متقاضیان خرید هایما ۸ اس موظف هستند در هنگام خرید ۵۰ درصد از مبلغ خودرو را پرداخت کنند.

تعداد خودروهای قابل‌عرضه در این نوبت ۵۰۰ دستگاه می‌باشد. خودروهای مذکور در تاریخ ۲۵ فروردین‌ماه سال آینده به دست خریداران خواهند رسید.

نام خودروتاریخ عرضهقیمت پایهپیش‌پرداختتعدادتحویل
هایما ۸Sیکشنبه ۱۱دی‌ماه۹۳۴ میلیون تومان۵۰ درصد۵۰۰ دستگاه۲۵ فروردین ۱۴۰۲

عرضه پژو ۲۰۷i دنده ای با قیمت قدیم در بورس کالا [به‌روزرسانی] – دی ۱۴۰۱

کارگزاری پارسیان می‌خواهد تا روز یک‌شنبه مورخ ۴ دی ۱۴۰۱ پذیره‌نویسی برای خرید پژو ۲۰۷i دنده‌ای سقف فلزی را در بورس کالا آغاز کند. بر‌اساس بخشنامه منتشر‌شده، قیمت پایه این خودرو ۱۸۵ میلیون و ۴۷۸ هزار تومان خواهد بود و صرفاً این خودرو با رنگ سفید و با تیراژ دو هزار دستگاه عرضه می‌شود. در این عرضه جدید قرار است تا پژو ۲۰۷i دنده‌ای با قیمت قدیم ویژه دی ۱۴۰۱ به دست خریداران برسد.

بر‌اساس این بخشنامه ۱۰۰ درصد بهای خودرو در هنگام ثبت خرید باید پرداخت شود و زمان تحویل هم ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ مشخص گردیده است.

متقاضیان خرید این خودرو در بورس کالا باید توجه داشته باشند که در پایان معامله باید مبلغ ۴ میلیون و ۳۷۱ هزار و ۳۱۰ تومان را به‌عنوان هزینه‌های شماره‌گذاری و بیمه بپردازند. همچنین بر‌اساس مبلغ نهایی معامله، مالیات ۱۳ درصدی هم باید توسط مشتری پرداخت شود.

تاریخ عرضهنام محصولتعداد عرضهقیمت پایه (تومان)پیش‌پرداختتاریخ تحویل
۱۴۰۱/۱۰/۰۴پژو ۲۰۷i دنده ای سقف فلز۲۰۰۰۱۸۵/۴۷۸/۰۰۰۱۰۰۱۴۰۱/۱۲/۲۰

اضافه‌شدن شرط عدم خرید خودرو در ۴۸ ماه گذشته به محدودیت‌های خرید از بورس کالا [به‌روزرسانی] – آذر ۱۴۰۱

در بخشنامه فروش هایما S۷ پلاس در بورس کالا ذکر شده است:

«متقاضیانی که در ۴۸ ماه گذشته از ایران خودرو ماشین خریداری نموده‌اند از شمول خرید در این عرضه خارج می‌گردند و اشخاصی که پیش‌تر در عرضه‌های قبلی موفق به خرید خودرو شده‌اند، امکان ثبت سفارش جدید نخواهند داشت.»

قوانین جدید عرضه خودرو در بورس کالا؛ تعداد خودروهای عرضه‌شده افزایش خواهند یافت [به‌روزرسانی] – آذر ۱۴۰۱

«منوچهر منطقی»، معاون صنایع حمل‌و‌نقل وزیر صمت در نامه‌ای به شرکت‌های ایران خودرو، سایپا، بهمن موتور و آرین پارس موتور اعلام کرد:

«نظر به عرضه محصولات آن شرکت در بورس کالا، لازم است در راستای تنظیم بازار، اقدامات ذیل برای هرگونه عرضه محصولات در بورس کالا رعایت شود:

۱. حداقل عرضه هر محصول در هر دوره به تعداد ۲ هزار دستگاه در هر محصول برای دو شرکت بزرگ خودروساز و برای سایر شرکت‌های خصوصی حداقل به میزان ۵۰۰ دستگاه است.

۲. شرکت‌های خودروساز موظفند لیست خریداران محصولات طی ۴۸ ماه گذشته را پیش از هر عرضه به بورس کالا اعلام کنند تا کلیه افراد لیست تجمیع‌شده مذکور و همچنین خریداران دوره‌های پیش در بورس کالا (که اطلاعات آن‌ها نزد سازمان بورس محفوظ است) از شمول خرید در هر عرضه جدید خارج شوند.

۳. خودروسازان موظفند تعهدات قانونی ابلاغی (نظیز طرح جوانی و…) را متناظر با عرضه‌ها در بورس کالا انجام دهند.

۴. خودروسازان موظفند برنامه‌ریزی لازم در‌خصوص عرضه در بورس را مطابق مجوز‌های فروش اعطا‌شده به‌گونه‌ای انجام دهند که خدشه‌ای در تعهدات پیشین ایشان ایجاد نشود و یا تعهدات معوق جدید ایجاد نشود.

۵. هرگونه عرضه خودرو فراتر از مجوز اخذ‌شده و یا مشتقات مالی وابسته به خودرو، اعم از گواهی سپرده، معاملات سلف و سلف موازی استاندارد و یا هر نوع اوراق بهادار و یا پشتوانه دارایی (ABS) مبتنی بر خودرو در بورس کالا، با توجه به آنکه بر تعهدات آتی هر خودروساز تأثیر می‌گذارد، مستلزم اخذ مجوز از وزارت صمت است.»

قوانین جدید عرضه خودرو در بورس کالا؛ تعداد خودروهای عرضه شده افزایش خواهد یافت  [به‌روزرسانی] - آذر ۱۴۰۱

آموزش جامع خرید خودرو از بورس کالا

با غیرفعال شدن سامانه یکپارچه تخصیص خودرو، فروش این محصول مجدداً بر عهده تولیدکنندگان گذاشته شده است. البته یک بستر مشترک و شفاف نیز در این میان وجود دارد که بهتر از هر واسطه‌ای، خودروهای متعلق به شرکت‌های مختلف را در معرض فروش قرار می‌دهد. خرید خودرو از بورس کالا یکی از راه‌حل‌های مؤثر هرچند کوتاه‌مدت برای بهبود فروش خودرو در بازار است که پای دلالان را از معاملات خودرو قطع کرده و از طریق کارگزاری‌ها صورت می‌گیرد.

بورس کالا به‌عنوان یک بستر مشترک، شفاف و منصفانه از اوایل سال جاری اقدام به عرضه خودرو کرده است. با تبدیل خودرو به یک کالای سرمایه‌ای، بورس کالا می‌تواند واسطه مناسبی برای فروش خودرو در نظر گرفته شود، چرا که انجام معامله در آن هم به نفع فروشنده و هم به نفع خریدار است. به‌طور خاص، خودرو در بورس کالا با قیمتی بیشتر از کارخانه و کمتر از بازار آزاد به فروش می‌رسد و به‌همین‌خاطر، هم خودروساز و هم مشتری از خرید خود راضی خواهند بود.

بورس کالا سازوکار مزایده‌ای داشته و متقاضی با پیشنهاد قیمت بالاتر، موفق به خرید محصول موردنظر (خودرو) می‌شود. خودرو با یک قیمت پایه در بورس قرار می‌گیرد و در‌نهایت نصیب آن متقاضی می‌شود که بیشترین قیمت را پیشنهاد کرده است. اما نحوه خرید خودرو از بورس کالا چگونه است؟

خرید خودرو از بورس کالا از طریق کارگزاری‌ها انجام می‌شود. به بیان بهتر، متقاضی به‌طور مستقیم در معامله نقش ندارد. خرید ماشین از طریق بورس کالا در شش مرحله صورت می‌گیرد که شامل ثبت‌نام در سامانه سجام، احراز هویت در سجام، اخذ کد بورس کالا، افتتاح حساب وکالتی، مراجعه به کارگزاری و شرکت در حراج و در‌نهایت اختصاص خودرو به مشتری می‌شود. این مراحل را در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مرحله اول: ثبت‌نام در سامانه سجام

متقاضی پیش از هر اقدامی باید در سامانه جامع اطلاعات مشتریان یا همان سجام به نشانی www.sejam.ir ثبت‌نام کند. ثبت‌نام در سیستم سجام مستلزم ارائه مدارک و هزینه‌ای حدود ۱۰ هزار تومان است. مدارک لازم برای ثبت‌نام در سجام شامل کارت ملی، شناسنامه، جزئیات دقیق درباره محل سکونت و محل کار، شماره موبایل به نام متقاضی و اطلاعات کامل بانکی از جمله شماره حساب، نام بانک، نام شعبه، کد شعبه و کد شبا است. پس از تکمیل مراحل، یک پیامک روی گوشی دریافت خواهید کرد که حاوی کد ده‌رقمی پیگیری سجام است. با استفاده از این کد، عملیات بعدی، یعنی احراز هویت سجام را انجام می‌دهید.

خرید خودرو از بورس کالا 
ثبت نام در سامانه سجام

مرحله دوم: احراز هویت در سامانه سجام

پس از ثبت‌نام در سامانه سجام، نوبت به احراز هویت می‌رسد که از دو طریق حضوری و غیرحضوری امکان‌پذیر است. در روش حضوری، متقاضی باید با به دست داشتن مدارکی همچون اصل و فتوکپی شناسنامه، اصل و فتوکپی کارت ملی، فتوکپی آخرین مدرک تحصیلی (در صورت تمایل)، آدرس و نشانی پستی معتبر و شماره حساب و اطلاعات بانکی، به یکی از دفاتر منتخب پیشخوان دولت یا کارگزاری معتبر مراجعه کند. هزینه احراز هویت حضوری برای فرد حقیقی حدود ۱۱ هزار تومان و برای نماینده قانونی حدود ۱۳ هزار تومان است.

اما در روش غیر‌حضوری، متقاضی باید یک ویدیوی سلفی چندثانیه‌ای از خود تهیه کرده و با ذکر چند مورد از اطلاعات خود، هویت خود را نشان دهد. این اطلاعات در قسمت احراز هویت الکترونیکی در وب‌سایت سجام ارائه شده‌اند. پس از احراز هویت، کد ۵ قمی سجام یا همان کد سجامی به گوشی شما ارسال می‌شود.

احراز هویت در سامانه سجام
خرید خودرو از بورس کالا

مرحله سوم: مراجعه به کارگزاری و اخذ کد بورس کالا

در این مرحله باید در یکی از کارگزاری‌های معتبر ثبت‌نام کنید. کارگزاری‌ها، نماینده شما در فرایند خرید خودرو از بورس کالا و ثبت سفارش خودرو هستند. ثبت‌نام در کارگزاری به کد سجامی احتیاج دارد و به دو صورت حضوری و غیرحضوری امکان‌پذیر است؛ هرچند که عمده کارگزاری‌ها و همین‌طور افراد، روش اینترنتی را به مراجعه حضوری ترجیح می‌دهند.

بنابراین یکی از کارگزاری‌های معتبر را انتخاب کرده و پس مراجعه به وب‌سایت اینترنتی مربوطه و ثبت‌نام، روی بخش دریافت کد بورسی کلیک کنید. کد بورسی، شناسه منحصربه‌فرد هر معامله‌گر در بازار سرمایه است.

توجه داشته باشید که در بخش تعیین نوع درخواست کد، باید گزینه «بازار فیزیکی بورس کالا» را انتخاب کنید تا امکان خرید خودرو از بورس کالا برای شما فراهم شود. پس از تکمیل مراحل، از صفحه معرفی‌نامه پرینت گرفته و آن را نزد بانک دلخواه ببرید تا بتوانید مرحله بعدی، یعنی «افتتاح حساب وکالتی» را نیز پشت سر بگذارید.

مراجعه به کارگزاری و اخذ کد بورس کالا
خرید خودرو از بورس کالا

مرحله چهارم: افتتاح حساب وکالتی

قدم بعدی پس از نام‌نویسی و اخذ کد بورسی آنلاین از کارگزاری‌ها، ایجاد حساب وکالتی در یکی از بانک‌های معتبر کشور است. برخی کارگزاری‌ها ممکن است بانک خاصی را پیشنهاد دهند. پس از مراجعه به بانک موردنظر و ایجاد حساب وکالتی، مجدداً به وب‌سایت کارگزاری رفته و فرم حساب وکالتی را در آن بارگذاری کنید.

توجه داشته باشید که بر‌اساس قوانین مربوط به معاملات بورسی، متقاضی می‌بایست مبلغی را به‌عنوان پیش‌پرداخت به حساب وکالتی واریز کنید. اگر کالای موردنظر خودرو باشد، متقاضی باید مبلغ پایه خودرو یا مبلغ پیش‌پرداخت تعیین‌شده توسط فروشنده را حداقل ۲۴ ساعت قبل از شروع معامله به حساب وکالتی واریز کند.

افتتاح حساب وکالتی
خرید خودرو از بورس کالا

مرحله پنجم: شرکت در مزایده و خرید خودرو

پس از طی مراحل قبلی، مخصوصاً واریز مبلغ پیش‌پرداخت در حساب وکالتی، نوبت به ثبت سفارش و شرکت در مزایده می‌رسد. نکته مهم در این قسمت، ارائه درخواست پیش از ساعت ۸:۳۰ روز عرضه خودرو در بورس کالا است. به بیان دیگر، اگر تا قبل از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه روز عرضه، درخواست سفارش را به ثبت نرسانده باشید، قادر به شرکت در مزایده نخواهید بود.

بنابراین با آگاهی قبلی نسبت به زمان عرضه خودرو در بورس کالا، به سامانه کارگزاری خود مراجعه کرده و پس از ورود به حساب کاربری، نسبت به درخواست ثبت سفارش برای خرید خودرو اقدام کنید.

در بورس کالا، اگر تعداد متقاضیان کمتر از موجودی خودروها باشد، بدون انجام هیچ رقابتی خودرو به متقاضی فروخته می‌شود. اما اگر موجودی خودروها کمتر از تعداد متقاضیان باشد، مزایده از قیمت پایه بین شرکت‌کنندگان آغاز شده و متقاضی با بیشترین پیشنهاد قیمت، برنده رقابت و مالک نهایی خودرو می‌شود. خبر موفقیت از طریق کارگزاری به شما اعلام خواهد شد.

از آنجا که پیش از انجام مزایده، تنها مبلغ پیش‌پرداخت را به حساب وکالتی واریز کرده‌اید، در صورت برنده‌شدن می‌بایست باقی‌مانده مبلغ خرید خودرو را با کارگزاری تسویه کنید. پس از تسویه، اطلاعات شما برای شرکت خودروساز ارسال می‌شود.

خرید خودرو از بورس کالا مرحله
خرید خودرو از بورس کالا

مرحله ششم: تحویل خودرو به مشتری

خودروساز پس از دریافت اطلاعات خریدار، شماره مشتری و قرارداد مربوطه را ایجاد می‌کند. در این صورت باید به وب‌سایت اصلی خودروساز مراجعه کرده و هزینه‌های مربوط به مالیات و عوارض قانونی را پرداخت کنید. سپس شرکت بیمه و همین‌طور نزدیک‌ترین نمایندگی به محل سکونت خود را جهت تحویل خودرو مشخص کنید.

البته کار در اینجا به پایان نمی‌رسد. باید به سایت پلیس مراجعه کرده و نسبت به احراز محل سکونت خود اقدام کنید. در این مرحله به مدارک معتبر جهت اثبات محل سکونت، مثل سند خانه، قبض برق، آب، گاز به نام متقاضی و… احتیاج پیدا خواهید کرد.

پس از احراز و تأیید محل سکونت، به نمایندگی منتخب مراجعه کرده و پس از ارائه مدارک می‌توانید قرارداد خرید خودرو را امضا کنید. پس از امضای قرارداد، خودروی شما در زمان مقرر به نمایندگی منتخب انتقال یافته و می‌توانید کلید آن را تحویل بگیرید. 

تحویل خودرو به مشتری
خرید خودرو از بورس کالامنبع خبر

Prev Post
آیا تراکنش و جزئیات شبکه بلاکچین شفاف است؟
Next Post
بهترین دوره آموزش فتوشاپ مشهد کدام است؟

Add Comment

Your email is safe with us.

18 + نه =

0
Close

Your cart